Start / Aktualności / Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2018 r w Klukach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2018 r w Klukach

W dniu 1 marca 2018 r o godz. 9.00 odbyła się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem licznie przybyłymi dziećmi i młodzieżą, samorządowcami, pocztami sztandarowymi  oraz delegacjami.
Następnie na cmentarzu wojennym w Klukach Wójt Gminy Kluki Karol Sikora oraz Przewodniczący Rady Gminy Kluki Łukasz Trzciński dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy w hołdzie pamięci Żołnierzom Wyklętym ufundowaną przez Gminę Kluki. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Klukach ksiądz Krzysztof Nalepa.

Potem uczestnicy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Klukach, gdzie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaszewicach i Szkoły  Podstawowej im. Wandy Malczewskiej w Parznie oraz młodzież z Zespołu Szkół w Klukach przedstawili bogaty program artystyczny.

Podczas uroczystości Wójt Gminy Kluki Karol Sikora mówił:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony w 2011 r na wniosek Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2010 r. Wcześniej w 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę,  w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się  na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym  oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy powojennego zbrojnego podziemia.
Dziś na szczęście nie musimy walczyć zbrojnie o te wartości,ale musimy włożyć wiele wysiłku, aby wychować młode pokolenie w duchu patriotyzmu, musimy podjąć trud i pracę o rozwój duchowy i materialny naszej Ojczyzny.

Dodatkową oprawą uroczystości była wystawa zdjęć żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego przygotowana przez radnych Bogumiła Peczkę i Marka Chudzika.

About admin

Zobacz również

PRZERWA W DOSTAWIE WODY

PRZERWA W DOSTAWIE WODY Urząd Gminy Kluki informuje, że w dniu 12.09.2019 tj. czwartek w …