Loading images...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca

W dniu 1 marca o godz. 9.00 odbyła się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Następnie na cmentarzu wojennym w Klukach złożono hołd żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego walczącym pod dowództwem kapitana Stanisława Sojczyńskiego “Warszyca”, partyzantom z oddziałów Kazimierza Grzybowskiego i Ludwika Danielaka, tym którzy ponieśli ofiarę najwyższą tj. ofiarę życia oraz tym, którzy byli przez lata prześladowani przez reżim komunistyczny.

Potem uczestnicy udali się do Zespołu Szkół w Klukach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Szczególną uwagę podczas akademii poświęcono postaci Danuty Siedzikówny ps. Inka. Ta siedemnastoletnia dziewczyna, służąca jako sanitariuszka w szeregach AK, została rozstrzelana na podstawie bezprawnego wyroku śmierci w 1946r. w gdańskim więzieniu, gdyż nie chciała zdradzić swoich towarzyszy broni. Uczennica klasy III b − Jola Rutkowska − wykonała przepiękną piosenkę „Walczyk Lilu” (z albumu „Panny Wyklęte”) opowiadającą o niezłomnej postawie tej bohaterskiej dziewczyny, która zachowała się po prostu „jak trzeba”.

Dodatkową oprawą uroczystości była wystawa zdjęć żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, które działało głównie na terenie województw łódzkiego i śląskiego.

 

Comments are closed.

Witaj

Serdecznie zapraszam do Gminy Kluki

Wójt Gminy
mgr Karol Sikora

Witaj
Stan wodomierza
Rodzina 500+
STRATEGIA 2015 – 2022
Informacje
Baza firm

Fundusze zewnętrzne
Karta dużej rodziny
Informator