gmina kluki

 

 

 

 

Dożynkowe przyśpiewki.

Poniżej prezentujemy Państwu wystąpienia dożynkowe, które odbyły się  po Mszy Świętej 13 września br., w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie.

 

 

Przemówienie Pani Wójt - Renaty Kaczmarkiewicz:

 

Przewielebny Księże Proboszczu,

Wielebny wikariuszu

Drodzy parafianie Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie

Drodzy Rolnicy i Mieszkańcy Gminy Kluki,

Szanowni Państwo.

 

Przynosimy plon
W Jegomości dom
Aby wszystko plonowało,
Po sto korcy z kopy dało – śpiewamy od pokoleń, oddając hołd Stwórcy, który dał życie człowiekowi, trzodzie i zbożu oraz Ziemi, która jak kochająca Matka hojnie karmi nas, rodząc plon każdego roku.
A w dzień dzisiejszy Parafia Parzno i Gmina Kluki zbierają plon stokrotny! Odwiecznie posiane Słowo Boże, w tej pięknej świątyni bogato owocuje w dzień 13 września. Ten radosny i szczególny dzień to święto polskiego chleba, to hołd tym, którzy polską ziemię ukochali i pracując w trudzie dążą by zapewnić wszystkim dostęp do polskiej żywności.

Dziedzictwo polskiego rolnika jest przez wieki budowane na misji wyżywienia Rodziny i miłosiernej gotowości dzielenia się chlebem z potrzebującymi. Ten kształt wzajemnego obdarowania znajduje źródła w wierze.

Przez pokolenia zmieniały się techniki żniwne, ziemia przechodziła z rąk do rąk, konia zastąpił traktor, a szacunek do chleba pozostał w swojej pierwotnej postaci. Bo dla polskiego rolnika chleb jest nie tylko pożywieniem, ale też bezcennym darem, aż po Świętą Eucharystię. Dlatego Dożynki mają w gromadzie Polaków, tak ważne miejsce.

Dożynki to czas radosnego wytchnienia, święto „chleba naszego powszedniego”, święto tych, co przez swoją mozolną pracę na roli dają polskim rodzinom ten upragniony pokarm, ale też radosna uroczystość tych, co chlebem zostali obdarowani.

Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. A zatem, śpiewajmy radośnie, bo Pan żniwa, wyprawił robotników na swoje żniwo:

Przynosimy plon
Ze wszech czterech stron,
Tam z oźminy i jarzyny,
Tam ze sadów, tu z leszczyny
Plon niesiemy, plon.
Bodaj wszystko plonowało
Jak najlepiej plon wydał,
Plon niesiemy, plon!

Życzę wszystkim Państwu radosnego przeżywania tej dożynkowej uroczystości przesiąkniętej wiarą i polskością.

Szczęść Boże!

 

Część artystyczna. Przybyłe delegacje odczytywały przygotowane podziękowania, nie zabrakło również wesołych przyśpiewek dożynkowych, w których uczestniczyła również Pani Wójt - Renata Kaczmarkiewicz.

 

Koronawirus

 

Czytaj więcej

Wydarzenia

 

Czytaj więcej

Ogłoszenia

 

Czytaj więcej

Zgłoś stan wodomierza

 

Czytaj więcej

Gospodarka odpadami

 

Czytaj więcej

Oświata

 

Czytaj więcej

Sołectwa

 

Czytaj więcej

Akty prawa miejscowego

 

Czytaj więcej

Transmisje z obrad Rady Gminy

 

Czytaj więcej

 

 

 

Nasza gmina w liczbach:

 

 

panel
118

km2 zajmowanej powierzchni

panel
833

Lat udokumentowanej historii

panel
4335

Mieszkańców