gmina kluki

 

 

 

 

Dzien Papieski 2020

 

W piątek 16 października, obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II. To polskie święto ustanowione  przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 15 lat temu. Ma szczególny wymiar w roku, w którym świat walczy z pandemią koronawirusa, a który ze względu na przypadającą setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły ogłoszono Rokiem Świętego Jana Pawła II.

16 października 1978 roku, Arcybiskup krakowski ks. Kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędący Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Dzień Papieża Jana Pawła II Sejm RP ustanowił 27 lipca 2005 roku, „w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości”.

Warto pamiętać o tym święcie i przez chwilę zastanowić się, z jakim przesłaniem Ojciec Święty zwróciłby się do Rodaków dzisiaj, gdy wiele osób boi się o życie swoje i najbliższych, a media codziennie donoszą o rosnącej liczbie ofiar nowego wirusa.

Nie można rozważać dziedzictwa św. Jana Pawła II odrzucając fundament Jego obecności wśród nas. „Totus Tuus” – „Cały Twój”, to słowa zupełnego zawierzenia siebie i swoich spraw Maryi Bożej Rodzicielce.

W Kanie Galilejskiej, Maryja mówi do sług weselnych i do każdego z nas: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek [Jezus] wam powie” (J 2,5). To wykładnia naszej wiary na dziś. Istotę tej ufności i oddania wyjaśniał nam św. Jan Paweł II przez cały czas swojego pontyfikatu. Papież Polak przygotowywał nas do tego, z czym musimy się zmierzyć w początkach XXI wieku.

W 1977 roku, kardynał Karol Wojtyła, na Jasnej Górze, komentując fragment Ewangelii wg św. Jana mówiący o weselu w Kanie Galilejskiej powiedział: – W naszych czasach to wezwanie: „Cokolwiek wam On powie, to czyńcie!” – nabiera barwy naszych czasów. Jest przeniknięte dramatem naszych czasów, napięciem naszych czasów. W ten sposób Kardynał z Krakowa podkreślił potrzebę osadzenia tego wezwania w teraźniejszości.

Pamiętajmy o naszym Świętym Rodaku zawsze. On jest Tym, którego Pan Bóg posłał w odpowiedzi na słowa Psalmu 23: Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.

 

                                                                              1200px POL gmina Kluki COA.svg.pngbbbbbbbbbbbbb

Renata Kaczmarkiewicz

Wójt Gminy Kluki

 

 

Koronawirus

 

Czytaj więcej

Wydarzenia

 

Czytaj więcej

Ogłoszenia

 

Czytaj więcej

Zgłoś stan wodomierza

 

Czytaj więcej

Gospodarka odpadami

 

Czytaj więcej

Oświata

 

Czytaj więcej

Sołectwa

 

Czytaj więcej

Akty prawa miejscowego

 

Czytaj więcej

Transmisje z obrad Rady Gminy

 

Czytaj więcej

 

 

 

Nasza gmina w liczbach:

 

 

panel
118

km2 zajmowanej powierzchni

panel
833

Lat udokumentowanej historii

panel
4335

Mieszkańców