gmina kluki

 

 

 

                 W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem COVID-19 rezygnujemy ze zbiorowych obchodów Uroczystości upamiętniających Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zdecydowaliśmy się uczcić 102 Rocznicę Odzyskania Niepodległości 10 listopada 2020 r. z powyższych powodów. Proszę Mieszkańców Gminy Kluki o uczczenie naszej Narodowej Pamiątki poprzez wywieszenie flag państwowych w wybranych miejscach i w inny zwyczajowy sposób świętowania Rocznicy Niepodległości Polski. W tym radosnym Dniu pozdrawiam serdecznie Mieszkańców i Przyjaciół Gminy Kluki życząc pomimo trudów trwającej epidemii radości z przynależności do kręgu Polskiego.

               Msza Święta w intencji Ojczyzny odbędzie się w dniu 11.11.2020 r. o godz. 10:00 w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach. Serdecznie zapraszam.

                                                                                                                        

                                                                                                                             Renata Kaczmarkiewicz

                                                                                                                                Wójt Gminy Kluki

 

 

22

33

44

55

66

77

88

99

 

Publikujemy wystąpienie Pani Wójt – Renaty Kaczmarkiewicz

 

Przewielebny Księże Proboszczu,

Drodzy Mieszkańcy gminy Kluki


Świętujemy dziś 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Radosne chwile
w dziejach naszego Narodu przychodzą często w chwilach bolesnych i takim zdarzeniem była niepodległość ujęta w ramy końca wielkiej i krwawej I wojny światowej, 11 listopada 1918 roku.

            Niepodległe państwo – to nie dająca się niczym innym zastąpić forma organizacji wolnego Narodu, obraz wartości narodowego potencjału, dowód żywotności ducha, kultury i tożsamości narodowej. Ten dzień listopadowy otworzył drogę do ostatecznego kształtu polskiej państwowości.

Pierwsza wojna światowa wybuchła na progu nowych czasów. W jej wyniku nie tylko odrodziła się Polska i powstało szereg nowych państw na mapie Europy, ale ta wojna stała się fundamentem wieku kłamstwa, rewolucji, ludobójstwa i zniszczenia kultur. Upadły wielkie monarchie, a na ich miejsce powstały zbrodnicze dyktatury – hitlerowska i komunistyczna.

Dzisiaj, kiedy znów upamiętniamy 11 listopada, czy zastanawiamy się: co dla nas współczesnych znaczy słowo „niepodległość”? Czy zastanawiamy się nad wartością źródeł z których wyrasta polska tożsamość?

Niepodległość w roku Pańskim 2020 nakłada na każdego Polaka obowiązek wytrwania na polu walki o tożsamość. Trudna to i bezwzględna walka, i wielu dezerteruje, jakby nie zastanawiając się, że cena w tej bitwie o Polskę jest taka sama, jak w krwawych wojnach XX wieku – tą ceną jest ocalenie niepodległości, wiary i polskości.

Szanowni Państwo,

Polacy uzyskali swoją tożsamość i państwowość przyjmując Chrzest święty w 966 roku po Chrystusie. Przez Chrzest staliśmy się wspólnotą narodową. Od tamtej pory nieprzerwanie walczymy o zachowanie chrześcijańskiego ducha Polski. Dzisiejsza data stawia pytanie: kto z nas zechce stanąć w zaszczytnym szyku obrońców polskości w XXI wieku?

Polska to ogromne bogactwo kultury, wiara, osobliwa tradycja, duma i honor. Bądźmy wierni tym wartościom w codziennych postawach i życiowych wyborach. Istotę miłości do Ojczyzny ukazał najpełniej Adam Mickiewicz, pisząc: „…Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie; Ile Cię trzeba cenić, ten tyko się dowie, Kto Cię stracił”.

                        

                                                                                                  Renata Kaczmarkiewicz

                                                                                                   Wójt Gminy Kluki

 

 

 

Koronawirus

 

Czytaj więcej

Wydarzenia

 

Czytaj więcej

Ogłoszenia

 

Czytaj więcej

Zgłoś stan wodomierza

 

Czytaj więcej

Gospodarka odpadami

 

Czytaj więcej

Oświata

 

Czytaj więcej

Sołectwa

 

Czytaj więcej

Akty prawa miejscowego

 

Czytaj więcej

Transmisje z obrad Rady Gminy

 

Czytaj więcej

 

 

 

Nasza gmina w liczbach:

 

 

panel
118

km2 zajmowanej powierzchni

panel
833

Lat udokumentowanej historii

panel
4335

Mieszkańców