Atutem tej gminy jest duża ilość terenów leśnych, które zajmują prawie 50% jej powierzchni. To zielone płuca dla leżącego w sąsiedztwie Zagłębia Górniczo-Energetycznego w Bełchatowie. W przepiękne krajobrazy gminy, gdzie widywana jest chmara ponad 80 jeleni, wpisane są cenne zabytki architektury – XVI-wieczny kościół w Kaszewicach, kościół w Parznie, przy którym znajduje się krypta Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Zapraszamy na wycieczkę z mikrofonem po gminie Kluki.
Gmina Kluki to gmina zielona. Ma się wrażenie, że miejscowości są położone w środku lasu. To również gmina, która ma tak czystą wodę, że niepotrzebna jest stacja uzdatniania wody. To jedyna gmina w powiecie, która posiada wirtualną strzelnicę i prowadzi jednocześnie dwa duże projekty unijne. Mówi nam o tym wójtowa Renata Kaczmarkiewicz
Wanda Malczewska, ciotka słynnego malarza Jacka Malczewskiego, to postać w gminie Kluki znana i czczona. Co roku w drugą niedzielę maja organizowana jest archidiecezjalna pielgrzymka do jej grobu, który znajduje się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie. Tamtejsza parafia jest jedną z najstarszych na terenie diecezji łódzkiej. Została erygowana w XII stuleciu. Obecny kościół został wzniesiony w 1912 roku. O kościele i Wandzie Malczewskiej mówi nam ks. Marcin Majda, proboszcz parafii.
Niedaleko kościoła w Parznie znajduje się stara parafia, w której mieszkała Wanda Malczewska. Jej pomieszczenia zostały zaadoptowane na Muzeum Modlitewników. Oprowadza nas po nim ks. Marcin Majda.
Jedziemy do Osiny. Tutaj chęć aktywizacji mieszkańców jest ogromna. Druhowie strażacy nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, ale również organizują im życie kulturalne. Na imprezy organizowane przez OSP przychodzi nawet 300 osób. Skorzystali z dotacji LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” i zagospodarowali przestrzeń w Osinie na teren sportowo-rekreacyjny wraz z wybudowaniem obiektu małej architektury. Jest to ciekawe miejsce, gdzie mieszkańcy przychodzą z dziećmi na plac zabaw, siadają w altance, robią ogniska, grają w piłkę nożną i siatkówkę plażową. Naszymi rozmówcami są Michał Nickiewicz, prezes OSP Osina, i Marcin Gorzelak, skarbnik OSP.
Gospodarstwo agroturystyczne „Kardynał” to malownicza kraina, gdzie w tym roku sezon rozpoczął się już w święta wielkanocne. Gospodarstwo, które potocznie zwane jest Na Grobli, położone jest wśród stawów rybnych z miejscem dla miłośników wędkowania. W weekendy odbywają się tam słynne dyskoteki. Gospodarstwo prowadzą Marta i Łukasz Pawełoszek, których zastaliśmy w wytężonym czasie przygotowań do sezonu wiosenno-letniego.
Waldemar Stawowczyk to 14-krotny mistrz świata, 9-krotny mistrz Europy i 22-krotny mistrz Polski w psich zaprzęgach, w warunkach śniegowych i bezśniegowych. Mieszkaniec wsi Osiny to strażak ochotnik i triatlonista, który pokonuje własne granice wytrzymałości, startując w zawodach Iron Man.
W Festiwalu „Polska od kuchni”, który odbył się w Uniejowie, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klukach zajęły III miejsce w konkursie kulinarnym. Zrobiły klopsiki z płatkami owsianymi i zachwyciły jurorów. Kulinarnie wspierają również inne koła podczas imprez plenerowych. Panie prężnie działają i pozyskują środki unijne. Z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” zrealizowały aż trzy projekty: Festiwal Chleba i Miodu, zakupiły sprzęt AGD i wyposażenie na organizację imprez oraz doposażyły świetlicę. Mówią nam o tym Daniela Maleńczyk i Lucyna Najgebauer.
Będąc w gminie Kluki, warto odwiedzić wspomniany już zabytkowy kościółek w Kaszewicach, malowniczy teren „Przysiółek Kresy”, który jest położony w sercu lasu, oraz pałac w Słupi z wyśmienitą kuchnią.
Z mikrofonem Radia ZW przy współpracy LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” byliśmy w gminie Kluki 7 lat temu. Audycję znajdziecie tutaj.