W czwartek, 19 września ruszyła akcja zrzucania szczepionek przeciwko wściekliźnie dla lisów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już smsowo rozesłało do mieszkańców alerty o treści: "Uwaga! W dniach 19.09-04.10 będzie zrzucana szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów. Nie dotykaj szczepionki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" Na co zawracać uwagę podczas spacerów po lasach? Szczegóły poniżej.
Cykliczne szczepienia lisów polegają na zrzutach z samolotów przynęt w postaci brązowo-zielonych batoników w kształcie kwadratowym lub kulistym, sporządzonych z masy mięsno-rybnej o wielkości ok. 4,5 cm, zawierających zatopione w środku plastikowe pojemniczki (saszetki) ze szczepionką. Przynęty ze szczepionką będą wykładane na terenach niezabudowanych (lasy, pola, łąki, nieużytki) będących miejscami bytowania i żerowania lisów.
Ważne by pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Jak przekazuje Wojewódzki Lekarz Weterynarii:
• w przypadku kontaktu z przynętą lub płynną zawartością blistra miejsce to gruntownie przemyć wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza medycyny,
• przez 14 dni od zrzutu szczepionki psy należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach,
• przy kontakcie zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza weterynarii,
• jeżeli znajdziesz szczepionkę na posesji lub drodze, skontaktuj się z właściwym Powiatowym Lekarzem Weterynarii,
• właściwe informacje nt. szczepionki należy przekazać dzieciom przez ich rodziców i opiekunów
Akcja ma potrwać łącznie dwa tygodnie, do 4 października 2024.
Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie jest regularnie przeprowadzana na terenie całej Polski. W ciągu najbliższych dni tym działaniem zostanie objęte województwo łódzkie, ale nie tylko. Zrzuty preparatów będą prowadzone także w: Małopolskim, Świętokrzyskim i Podkarpackim.
Pamiętajmy o tym, że wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy. Dlatego akcje szczepienia tych zwierząt prowadzone są w całym kraju regularnie.
Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce.
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy.
Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.