Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.: Dz. U. 2024 r., poz. 399 ze zm. ) jednym z obowiązków właścicieli nieruchomości jest przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone przepisach odrębnych.
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 3b ww. ustawy właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi.
Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych przez okazanie takiej umowy i rachunków z odbioru nieczystości ciekłych wydanych przez podmiot świadczący usługę.
Mając na uwadze powyższe, wzywa się właścicieli nieruchomości* którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych (szamb) i z osadników w przydomowych oczyszczalniach ścieków do niezwłocznego zawarcia ( lista podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Gminy Kluki w powyższym zakresie dostępna w BIP gm. Kluki).
Zgodnie z art. 6 ust.5a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wójt ma obowiązek kontroli:
- posiadanie umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków,
- dowodów uiszczania opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.
Dodatkowo przypomina się, iż zgodnie z art. 152 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska przydomowa oczyszczalnia ścieków jest instalacją, która musi być zgłoszona do Wójta Gminy Kluki na 30 dni przed rozpoczęciem jej eksploatacji, a gdy jest już eksploatowana to należy ją zgłosić terminie 6 miesięcy od dnia, w którym została ona objęta tym obowiązkiem.
Zaniechanie przez inwestora obowiązku zgłoszenia wójtowi przystąpienia do eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków pociąga za sobą odpowiedzialność wynikającą z art. 342 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, a orzekanie w tej kwestii, stosownie do art. 361 ustawy, następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Art. 342 ust. 1 – Kto, będąc obowiązany na podstawie art. 152 do zgłoszenia (…), nie spełnia tych obowiązków lub eksploatuje instalację niezgodnie ze złożoną informacją, podlega karze grzywny.
Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem: https://kluki.biuletyn.net w zakładce: Formularze do pobrania, środowisko.
* przez właścicieli nieruchomości rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu