fot. Pixabay
20 stycznia w bełchatowskim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II rusza rekrutacja do programu "Pomocna dłoń". Pracownicy lecznicy czekają na zgłoszenia od mieszkańców powiatu, w tym także gminy Kluki, do 7 lutego. Kto, na jakich zasadach i na co może liczyć w ramach tego projektu? Szczegóły poniżej!
Szpital Wojewódzki w Bełchatowie niebawem rozpoczyna realizację nowego programu opieki długoterminowej dla seniorów z niepełnosprawnościami, na który pozyskał 4,2 mln zł z funduszy unijnych.
Dzięki programowi 54 osoby z powiatu bełchatowskiego, które wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na swój wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność, skorzystają z opieki pielęgniarskiej, fizjoterapii oraz specjalistycznych usług opiekuńczych.
W ramach projektu wprowadzona zostanie także usługa teleopieki w ramach, której pacjenci otrzymają teleopaski, pulsoksymetry czy ciśnieniomierze. Co bardzo ważne, wszystkie teleopaski będą wyposażone w przycisk SOS, dzięki któremu chorzy będą mogli samodzielnie wezwać pomoc. Działać też będzie telecentrum, które na bieżąco zareaguje, gdy parametry pacjenta będą nieprawidłowe. Urządzenia mają możliwość monitorowania stanu pacjenta na odległość przez zespół medyczny. Dodatkowo każda osoba dostanie tablet, który umożliwi bieżący dostęp do danych.
- Program „Pomocna dłoń" oparty jest na nowoczesnych technologiach – takich jak teleopaski, pulsoksymetry, ciśnieniomierze. Wszystko to pozwoli na stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjentów i reagowanie w odpowiednim momencie, kiedy ich zdrowie tego wymaga. Ale dajemy naszym seniorom coś więcej niż tylko technologię. Dajemy im poczucie, że nie są sami, że ich potrzeby są ważne - mówił podczas konferencji prasowej w bełchatowskim szpitalu Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Opieką długoterminową oraz wsparciem zostaną objęte 54 osoby z powiatu bełchatowskiego. Na pacjentów czeka także rehabilitacja i psycholog.
Kto może skorzystać z programu "Pomocna dłoń"?
Do programu mogą się zgłaszać pacjenci ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności powyżej 80. roku życia lub z wynikiem skali Barthel poniżej 60 punktów. Do programu mogą zgłaszać się również osoby, które mieszkają samotnie, nie mają opiekunów.
- Wszystkich informacji o sposobie rekrutacji do programu oraz o jego funkcjonowaniu udziela dział organizacyjny szpitala w Bełchatowie. Można także zadzwonić pod numer telefonu: 44 635 85 38 - mówiła Dagmara Bednarek, dyrektor szpitala w Bełchatowie.
Rekrutacja uczestników programu będzie przeprowadzona w terminie od 20 stycznia do 7 lutego.