Na styczniowej sesji Rady Gminy Kluki Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części miejscowości Kluki. Mowa o gruntach o łącznej powierzchni około 37 hektarów zlokalizowanych w najbliższym sąsiedztwie DK 74.
Decyzja 13 radnych to ważny krok w uporządkowaniu, ale także zadbaniu o zrównoważony rozwój tej części gminy, uwzględniający potrzeby mieszkańców oraz możliwości inwestycyjne samorządu. I choć procedura powstania planu jest długa, to dziś poczyniono najistotniejszy, pierwszy impuls.
Wprowadzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - który jest jednym z najważniejszych dokumentów planistycznych w samorządach - jest krokiem ku uporządkowaniu przestrzeni, poprawie jakości życia mieszkańców oraz stworzeniu warunków do rozwoju nowych inwestycji, które będą zgodne z potrzebami i oczekiwaniami społeczności lokalnej. Będzie to możliwe poprzez dokładne ustalenie przeznaczenia i sposobu zagospodarowania terenów zgodnie z wymogami ładu przestrzennego, polityką gminy oraz potrzebami mieszkańców gminy Kluki.
- My na ten temat rozmawiamy od początku kadencji i to nie jest przypadek, że aż tak bardzo się spieszymy. Uważam, że choć minęły już miesiące od początku tej kadencji, to w dosyć szybkim tempie udało nam się w końcu skutecznie rozpocząć pracę nad planem miejscowym w tej lokalizacji. Wszyscy jadąc w kierunku Szczercowa, po lewej stronie DK 74 widzimy co prawda małą tablicę informującą o terenach inwestycyjnych gminy Kluki. To oczywiście tylko baner, który sygnalizuje, że mamy tam swoje tereny, ale żadnych regulacji formalno - prawnych w tym zakresie jeszcze nikt, nigdy w tej gminie nie poczynił. A dlaczego takie regulacje, jak plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego są ważne? A to dlatego, że gdyby chociaż taki plan zafunkcjonował już kilka lat albo kilkanaście miesięcy temu, nie byłoby tej zagorzałej dyskusji na temat budowy biokompostowni na terenie gminy Kluki, właśnie w tamtejszej lokalizacji. Plan miejscowy zawierałby bowiem pewne ograniczenia, które uniemożliwiłyby składowanie, gromadzenie i przetwarzanie odpadów, między innymi zielonych. Dzisiaj być może nie byłoby tego problemu emocjonalnego i tych wielu głosów mieszkańców, przede wszystkim Kluk i Ścichawy, że takiej inwestycji w tej lokalizacji nie chcą. Realizując plan miejscowy dajemy sobie, my, jako organ gminny i Rady Gminy, możliwość decydowania jakie działalności chcemy, a jakie ograniczenia w poszczególnych inwestycjach wprowadzać. Dziś zakładając zakaz lokalizacji tego typu działań ucinamy jakąkolwiek dyskusję na temat budowy biokompostowni w tym miejscu - mówił do zgromadzonych Radnych wójt Grzegorz Gryczka.
11 hektarów nieużytków drogą do przyszłości…
Sprawa biokompostowni to jeden z aspektów powstania planu miejscowego zagospodarowania, drugim szalenie istotnym jest przyszłość - a uściślając powstanie strefy inwestycyjnej.
Dzisiejsza decyzja Radnych o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części miejscowości Kluki daje zielone światło do podjęcia prac planistycznych. Po przejściu procedury i uchwaleniu planu wreszcie możliwe będzie podjęcie czynności inwestycyjnych dających możliwość stymulowania rozwoju gminy Kluki.
- Mamy 11 hektarów terenów, które do tej pory nie było w żaden sposób wykorzystane. 11 hektarów, które leży odłogiem i zarasta krzakami i to jest nasz problem. Gdyby bowiem ten teren utrzymywać w odpowiednim porządku i na przykład wycinać na bieżąco krzaki i samosiejki, to dzisiaj nie mielibyśmy zagadnienia przed którym stoimy - wydatkowania pewnych środków, żeby doprowadzić to miejsce do porządku, tak, by móc uzbroić ten teren pod inwestora zewnętrznego. Ale trudno, trzeba brać się do pracy, a nie oglądać wstecz. Chcemy, żeby DK 74 była drogą do możliwości inwestowania w naszej gminie. Dzisiaj to pierwszy krok, który za kilka, czy kilkanaście lat - mam głęboką nadzieję - będziemy wspominać jako ten niezwykle ważny, który otworzył nam przetrzeń do rozwijania gminy - mówił na czwartkowej sesji wójt Grzegorz Gryczka.
Formalne abc…
Podsumowując, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to dokument planistyczny, który określa zasady zagospodarowania i użytkowania terenów w danym obszarze, np. w gminie, powiecie czy województwie. Jest to szczegółowy akt prawny, który reguluje, jak powinny być wykorzystywane poszczególne działki lub obszary, a także jakie warunki muszą spełniać inwestycje i zabudowa w danej lokalizacji.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawę do podejmowania decyzji o pozwoleniach na budowę oraz innych działaniach związanych z inwestycjami budowlanymi i zagospodarowaniem przestrzeni. MPZP tworzy ramy dla rozwoju danego obszaru, mając na uwadze zarówno potrzeby społeczne, jak i ochronę środowiska.
Co reguluje MPZP?
- Przeznaczenie terenów – określa, jakie funkcje mogą być realizowane na poszczególnych działkach, np. zabudowa mieszkaniowa, usługowa, przemysłowa, rolnicza, rekreacyjna, tereny zielone, drogi itp.
- Warunki zabudowy – definiuje, jakie rodzaje budynków mogą być wznoszone, jakie muszą spełniać parametry (wysokość, intensywność zabudowy, sposób usytuowania budynków itp.).
- Infrastruktura techniczna – określa wymagania dotyczące dostępu do mediów (woda, kanalizacja, energia elektryczna) oraz komunikacji (drogi, ścieżki rowerowe, przystanki komunikacji publicznej).
- Ochrona środowiska i przestrzeni publicznych – wskazuje, jakie tereny są chronione (np. obszary zielone, tereny zabytkowe, tereny ochrony przyrody) i w jaki sposób należy chronić te przestrzenie przed niekontrolowaną urbanizacją.
- Zasady zabudowy i zagospodarowania – reguluje m.in. minimalną powierzchnię działek budowlanych, odległości budynków od granic działek, wysokość budynków, kształt dachów, rodzaje materiałów budowlanych oraz wygląd zabudowy.
Dlaczego MPZP jest ważny?
- Bezpieczeństwo inwestycji: MPZP stanowi gwarancję, że planowane inwestycje i zabudowa będą zgodne z lokalnymi potrzebami i interesami mieszkańców, a także z przepisami prawa.
- Zrównoważony rozwój: Pozwala na harmonijny rozwój przestrzenny, uwzględniający zarówno potrzeby rozwoju infrastruktury, jak i ochrony środowiska naturalnego.
- Wytyczne dla mieszkańców i inwestorów: Ułatwia mieszkańcom i przedsiębiorcom orientację w kwestiach związanych z zabudową i zagospodarowaniem przestrzennym, ponieważ jasno określa zasady użytko