Prezydent Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie żałoby narodowej w Polsce w związku ze śmiercią papieża Franciszka. Decyzję o jej wprowadzeniu podano we wtorkowe południe. Żałoba narodowa będzie obowiązywać w dniu pogrzebu Ojca Świetego, czyli w najbliższą sobotę 26 kwietnia. To wyjątkowy moment, który wymaga od instytucji państwowych i obywateli szczególnego szacunku i powagi. Co oznacza i do jakich zasad stosować powinny się instytucje, a do jakich - obywatele?
We wtorek Wojciech Kolarski, szef Biura Polityki Międzynarodowej poinformował, że prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wezmą w sobotę udział w pogrzebie Ojca Świętego Franciszka. Jednocześnie przekazał, że decyzją prezydenta, dzień pogrzebu papieża Franciszka będzie dniem żałoby narodowej. Rozporządzenie w tej sprawie wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera. Ta została udzielona przez Donalda Tuska w środę, 23 kwietnia.
- W dniu żałoby narodowej flagi państwowe muszą zostać opuszczone do połowy. Nie ma zakazów prawnych dotyczących organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych – powiedział szef Kancelarii Premiera, Jan Grabiec.
Żałoba ma obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę.
Żałoba narodowa to oficjalne ogłoszenie przez Prezydenta RP, które wyraża narodowy żal i szacunek wobec zmarłej osoby lub w związku z tragicznymi wydarzeniami. Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, Prezydent RP może wprowadzić żałobę narodową na terytorium Polski w drodze rozporządzenia. W czasie jej trwania flagi państwowe są opuszczane do połowy masztu .
Rekomendacje dla samorządów i instytucji państwowych
Instytucje państwowe i samorządowe mają obowiązek przestrzegania zasad żałoby narodowej. Oprócz opuszczenia flag do połowy masztu, zaleca się:
- odwołanie imprez masowych, koncertów i rozgrywek sportowych,
- ograniczenie emisji programów rozrywkowych,
- zachowanie powagi w komunikacji publicznej i mediach.
W przypadku mediów publicznych, takich jak telewizja czy radio, zaleca się dostosowanie treści programów do charakteru żałoby .
Rekomendacje dla obywateli
Obywatele nie mają prawnego obowiązku przestrzegania zasad żałoby narodowej, jednak z uwagi na charakter wydarzenia, zaleca się:
- opuszczenie flag do połowy masztu,
- zachowanie powagi w przestrzeni publicznej,
- unikanie organizowania hucznych imprez i rozrywek,
- uczestnictwo w ceremoniach upamiętniających papieża Franciszka,
- okazywanie szacunku w mediach społecznościowych
Żałoba narodowa to czas refleksji i szacunku. Choć obywatelom nie nakłada się obowiązku przestrzegania jej zasad, to jednak zrozumienie i stosowanie się do nich w tym szczególnym okresie jest wyrazem narodowej solidarności i pamięci.