Patrząc na kalendarz - wakacje zbliżają się wielkimi krokami, wielu z nas planuje urlopy. Dlatego już dzisiaj warto sprawdzić ważność paszportu. Jeśli termin jego ważności się kończy, bądź potrzeba jest wyrobienia nowego dokumentu - nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Wraz ze szczytem sezonu urlopowego czas oczekiwania na dokument się wydłuża! Warto więc wniosek złożyć z wyprzedzeniem, by oszczędzić sobie nerwów. Poniżej prezentujemy państwu paszportowe abc...
Jeżeli planujesz wyjechać do krajów nie należących do Unii Europejskiej paszport jest niezbędny. Gdy lecisz np. do Egiptu, Emiratów Arabskich - paszport musi być ważny 6 miesięcy, dlatego tak ważne jest sprawdzenie daty ważności dokumentu.
By otrzymać paszport należy złożyć wniosek paszportowy. Można to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Oczywiście można to zrobić w Punkcie Paszportowym w Bełchatowie, które funkcjonuje przy ulicy Czaplineckiej 96 (gdzie funkcjonuje także Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności), od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, a we wtorki w godz. 9.30-16.30.
Wniosek paszportowy należy złożyć osobiście, ponieważ urzędnik pobiera nasze odciski palców.
W przypadku paszportu dla osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych lub ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych - wniosek składa opiekun prawny lub kurator. Poniżej niezbędne informacje w pigułce:
Kto może złożyć wniosek o wydanie paszportu?
- Prawo do posiadania dokumentu paszportowego przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu. Obywatel polski może posiadać jeden ważny dokument paszportowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.
- Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
- W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator.
- Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy w organie paszportowym.
- Przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych, która ukończyła 5 lat, lub osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych jest wymagana obecność tej osoby.
Jak złożę wniosek o wydanie paszportu?
- Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się w formie dokumentu elektronicznego, wypełnianego przez organ paszportowy, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu(wnioskodawca nie wypełnia wniosku w postaci papierowej).
- Organ paszportowy wypełnia wniosek na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL.
- W przypadku braku możliwości złożenia podpisu za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu, podpis składa się na wydruku wniosku o wydanie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej.
- W przypadku braku możliwości złożenia podpisu przez wnioskodawcę wniosek opatruje się adnotacją o przyczynie braku tego podpisu.
- Podczas składania wniosku o wydanie paszportu pobiera się odciski palców od osoby, której ma być wydany paszport z wyłączeniem osób: które nie ukończyły 12. roku życia, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
- Wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego osobie do 12. roku życia można złożyć przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji po uwierzytelnieniu nazasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne
UWAGA! Wówczas dziecko między 5. a 12. rokiem życia musi być obecne przy odbiorze dokumentu paszportowego.
Jakie elementy zawiera wniosek o wydanie paszportu?
Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego zawiera:
- dane osoby, której ma być wydany dokument paszportowy: nazwisko, imię (imiona), datę urodzenia, miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć, numer PESEL;
- odwzorowanie własnoręcznego podpisu osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, z wyjątkiem osoby, która nie ukończyła 12. roku życia lub która nie może złożyć podpisu, lub informację o jego braku;
- imiona, nazwiska, rodzaje, serie i numery posiadanych dokumentów tożsamości, numery PESEL, jeżeli zostały nadane, oraz podpisy obecnych przy składaniu wniosku matki lub ojca, opiekunów prawnych albo kuratora,wyrażających zgodę na wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych;
- adres do korespondencji wnioskodawcy;
- oświadczenie o prawdziwości podanych danych, oraz klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”;
- podpis wnioskodawcy;
- adnotacje urzędowe.
Osoba składająca wniosek może podać numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej w celu przekazania ich do Rejestru Danych Kontaktowych osób fizycznych.
Oświadczenie o prawdziwości podanych danych składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, a zawarta w nich klauzula zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Jaką fotografię przedkładam wnioskując o paszport?
- Wymiary 35 × 45 mm, jest wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, ma dobrą ostrość oraz odwzorowuje naturalny kolor skóry; obejmuje wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; przedstawia osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedla w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.
- Fotografię wykonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
- Osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.
- Osoba na fotografii jest przedstawiona bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami.
- Osoba z wadą narządu wzroku może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku przedkłada się również orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
- Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku przedkłada się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fotografia dziecka do 5. roku życia, osoby, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, oraz osoby, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów fotografii określonych w pkt. 3, może nie spełniać tych wymogów.
- W innych niż wymienione w pkt. 6 przypadkach osoba może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub wypadku.
Czy na wydanie paszportu dla małoletniego jest wymagana zgoda jednego i drugiego rodzica? Jak można tej czynności dokonać?
Na wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia, jest wymagana zgoda matki i ojca tej osoby.
Zgoda nie jest wymagana od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego. Wówczas dokument określający zakres władzy rodzicielskiej przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego. Zgodę wyraża się:
- osobiście w organie paszportowym w chwili składania wniosku o wydanie dokumentu paszportowego
- na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym podpisem, którego własnoręczność poświadczył organ paszportowy lub notariusz;
- na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym,podpisem zaufanym albo podpisem osobistym
W przypadku braku zgodności stanowisk matki i ojca lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego, które przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
Zgoda matki lub ojca na wydanie dokumentu paszportowego oraz orzeczenie sądu rodzinnego stanowią podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego.
Jak odbiorę gotowy dokument paszportowy?
Dokument paszportowy odbiera się osobiście w organie paszportowym, w którym został złożony wniosek o jego wydanie.
Dokument paszportowy osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator.
3. Odbiór dokumentu paszportowego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby, z wyjątkiem sytuacji, w której osoba ta:
- nie ukończyła 5. roku życia albo
- była obecna przy składaniu wniosku.
Przy odbiorze dokumentu paszportowego przekazuje się dotychczas posiadany dokument paszportowy, który na podstawie ustawy podlega unieważnieniu.
Terminy ważności paszportów
- Paszport wydany osobie, która ukończyła 12. rok życia, jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania.
- Paszport wydany osobie, która nie ukończyła 12. roku życia, jest ważny przez 5 lat od daty jego wydania.
Ile zapłacę za wydanie paszportu? Jak zapłacę za wydanie paszportu?
Za paszport można zapłacić
- PRZELEWEM Przelewu można dokonać w dowolnie wybranym punkcie lub banku. W tytule należy wskazać, że jest to opłata za paszport dla: imię i nazwisko. Potwierdzenie dokonania przelewu należy okazać w dniu składania wniosku.
Numer konta, na które należy dokonywać wpłaty paszportowe:
Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, NUMER RACHUNKU: 88 1010 1371 0097 0022 3100 0000
- KARTĄ PŁATNICZĄ Opłatę za paszport można dokonać kartą płatniczą przy składaniu wniosku wyłącznie w Oddziale paszportowym w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach, Kutnie oraz Bełchatowie
OPŁATA ZA ZŁOŻENIE WNIOSKU JEST BEZZWROTNA.
Podstawoa wysokość opłaty za paszport wynosi 140 zł. Wysokość obniżonej opłaty za paszport wynosi:
- dla osób małoletnich do 12. roku życia – 30 zł;
- dla osób w wieku między 12. a 18. rokiem życia – 70 zł;
- dla osób małoletnich do 12. roku życia posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny – 15 zł;
- dla uczniów i studentów do 25 roku życia oraz dzieciom legitymującym się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności bez względu na ich wiek, posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny – 35 zł
- dla rodziców i ich małżonków, a także dla rodziców zastępczych lub osób prowadzących rodzinny dom dziecka, posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny – 70 zł
- pozostałym osobom – 70 zł, tj.: uczniom i studentom między 18. a 26. rokiem życia; emerytomi rencistom